X < >
...
Sosyal Bilimler Atıf Dizini (SOBİAD)

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde Amaç; Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerinde yayınlanan  makalelerde yazarlarınbaşka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymaktır.Bu amaç doğrultusunda veri tabanına kayıtlı bir derginin diğer dergiler arasındaki impact (etki) değerini belirlemeyi amaçedinmiştir.

Bilim adamlarının bilimsel bilgiye ulaşma konusunda harcadıkları zamanı kısaltmaya yönelik tek merkezden hızlı çözümsağlamayı hedeflemektedir.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde Kapsam; 
süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda dayazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur. 
Sosyal bilimler Atıf Dizini’nde İçerik; 
kayıtlı dergilerin tam metin ve özetlerine ulaşmaktır. Ayrıca impact değeri belirlenen bir derginin diğer dergiye göre etkideğerinin istatistiksel olarak ortaya koymaktır. Sosyal Bilimler Atıf Dizini ile güncel makaleler anında görüntülenebilmekte istenildiği taktirde makalelerin özetlerine vetam metnine erişim sağlanabilmektedir. 

Taranan dergiler başlığında dergi linkleri aktif olacak böylelikle Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerine dergilereulaşım daha hızlı ve kolay olacaktır. 
Sosyal Bilimler Atıf Dizini; hem bireysel üyelik hem de kurumsal üyelik kabul etmektedir. Böylelikle hem tek kullanıcılıhem de çok kullanıcılı bir kitleye hitap etmektedir. 
Sosyal Bilimler Atıf Dizini; Türkiye merkezli elektronik dergilerde bulunan hem Türkçe hem de diğer dillerde yapılmış yayınları kapsamaktadır. 
Sosyal Bilimler Atıf Dizini, sosyal bilimler alanında yapılmış ulusal tek atıf arama dizinidir. 
Sosyal Bilimler atıf www.sobiad.com); Türkiye merkezli 449 dergide yayınlanan 143.235 makalenin yer aldığı ve 3.000.793 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir. Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir. 


ERİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ